Zbieżność kół i geometria zawieszenia. Dlaczego warto ją kontrolować?

Zwiększenie przebiegu opon.

Na pewno każdemu kierowcy zdarzyło się wymieniać nie cały komplet opon lecz tylko dwie opony z powodu wcześniejszego zużycia. W dzisiejszych czasach nierównomierne zużycie opon odnosi się zarówno dla przedniej jak i tylnej osi pojazdu. Przyczyną wcześniejszego i nierównomiernego zużycia opon jest złe ustawienie geometrii zawieszenia.

Identyfikacja uszkodzeń na czas.

Kontrola zawieszenia jest podstawowym elementem wykonywanym przy regulacji geometrii zawieszenia. Daje mechanikowi dobrą okazję do zidentyfikowania zużytych części, które mogą ulec odkształceniom oraz zapewnia możliwość określenia, nawet wizualnie, małych problemów zanim staną się one "duże" i "drogie".

Zapewnienie bezpieczeństwa jazdy.

Ustawienie geometrii pojazdu przekłada się również na bezpieczeństwo jazdy. Okresowa kontrola ustawienia geometrii gwarantuje utrzymanie samochodu w idealnym stanie technicznym, z doskonałym prowadzeniem na drodze oraz umożliwia w odpowiednim czasie zidentyfikowanie zużycia lub uszkodzenia części, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Ograniczenie zużycia paliwa i pojazdu.

Zużycie paliwa zmniejsza się, gdy opór toczenia maleje. Prawidłowe ustawienie geometrii zapewnia odpowiednią równoległość kół, co pozwala zminimalizować zużycie opon i opory toczenia. To, w połączeniu z odpowiednim ciśnieniem w oponach gwarantuje maksymalną wydajność i zmniejszenie zużycia paliwa.

Poprawa komfortu jazdy.

Twój samochód "ściąga" do jedną stronę, kierownica wibruje, trzeba stale korygować tor jazdy, aby utrzymać właściwy kierunek? Te i inne problemy eliminowane są poprzez właściwe ustawienie geometrii kół.

Bezpieczna podróż.

Prawidłowe ustawienie geometrii umożliwia zawieszeniu pojazdu realizację zadań, które zostały mu powierzone przez konstruktorów pojazdu. Gdy wszystkie elementy układu zawieszenia ustawione są w odpowiedni sposób, uderzenia i wibracje pochodzące z nierówności drogi absorbowane są przez zawieszenie w efektywny sposób co powoduje zwiększenie stabilności prowadzenia pojazdu i podniesienie komfortu podróżowania.

Zalecamy kontrolę geometrii zawieszenia przynajmniej raz w roku.